Blog

Jak zorganizować przyjęcie komunijne i się nie wykosztować?

Pierwsza Komunia Święta jest pierwszym tak dużym i ważnym wydarzeniem w życiu rodzinny, a szczególnie dziecka. Dobre przygotowanie to klucz do sukcesu fajnie zorganizowanego przyjęcia. Jak wiemy, Pierwsza Komunia Święta to całkiem spore przedsięwzięcie, wymagające większego zaplecza finansowego, dlatego przemyślenie i zaplanowanie go z wyprzedzeniem może nieco uratować nasze wydatki. Jednak jak tu nie stracić głowy przy tych wszystkich przygotowaniach? A co najważniejsze – jak jednocześnie nie wydać majątku i zorganizować waszemu dziecku fajną imprezę?

Organizacja Pierwszej Komunii Świętej – dom czy restauracja?

Na początku jednak warto ustalić liczbę gości, bo jednak im więcej ich zaprosicie tym większe miejsce wam się przyda. Komunię do kilkunastu osób można zorganizować bez problemu w domu lub restauracji. W wariancie z domem, fajnie zamówić wcześniej catering, który wszystko przygotuje i wyporcjuje. Naprawdę oszczędzi nam to czas i wiele nerwów. Niestety, w dniu Pierwszej Komunii Świętej czas leci jak szalony i nikt nie chciałby spędzić go na pilnowaniu rosołu czy też kotletów. Obecnie zamówione jedzenie nie wychodzi kwotowo więcej niż robione samemu. Dlatego warto rozważyć tę ewentualność.

Jeżeli decydujemy się na większe przyjęcie z większą ilością osób, będzie trzeba pomyśleć o wynajęciu sali bankietowej z pełnym cateringiem. Pamiętaj o wyglądzie i charakterze lokalu, w którym będzie przyjęcie. Lokal zbyt nowoczesny, podający kuchnię typu Fusion, może nie przypaść do gustu waszym babciom czy dziadkom. Komunia to impreza dla dzieci więc udogodnienia specjalne dla nich będą strzałem w dziesiątkę. Menu dla dzieci, plac zabaw czy animator z pewnością umilą razem spędzany czas.

Rezerwacja lokalu musi być zorganizowana zdecydowanie wcześniej niż miesiąc przed Komunią. Najlepiej zaraz po poznaniu terminu uroczystości zacząć go szukać. Wykorzystaj Briefly lokali, by zorientować się jakie posiadają usługi i ile może wynieść Cię cała uroczystość. W zależności od lokalizacji ostateczna cena za dorosłą osobę może się wahać od 80zł do nawet 180, menu dla dzieci to zazwyczaj od 40 do 70 zł. W zależności od budżetu, który sobie ustaliliście, szukajcie lokali, które będą wam odpowiadać. Jednak na czym oszczędzimy w przypadku wyboru restauracji, zajazdu lub innego większego lokalu? Na pewno na dekoracjach – w tym wypadku lokale zazwyczaj posiadają już gotowe przystrojenie sali wliczone w cenę.

Menu Komunijne

Menu na przyjęcie komunijne dobierzmy najpierw do dzieci, gdyż są one często najsurowszymi krytykami kulinarnymi. Dla dzieci najczęściej zamawiane dania składają się z: pierwsze danie z rosołu, a na drugie z piersi z kurczaka, frytek oraz lekkich surówek. Przed ustaleniem menu, dobrze będzie zapytać rodziców innych dzieci, czy nie posiadają one alergii pokarmowych lub nietolerancji. Oprócz pierwszego i drugiego dania jest również deser, tort, przystawki, napoje ciepłe oraz zimne. W przypadku dorosłych, jeżeli chodzi o menu, można bardziej poszaleć. Niektórzy wybierają menu bardziej urozmaicone, a inni tradycyjne. Wszystko zależy od upodobania – grunt, aby było smacznie. Co do deseru, jest on najczęściej w formie lodów lub musu owocowego, czyli coś lekkiego. W przystawkach królują: sałatki, rolada z łososiem i uwielbiane przez dzieci nuggetsy z kurczaka. Skoro to przyjęcie dla dzieci, to nie może zabraknąć owoców i drobnych słodkości, takich jak babeczki. W przypadku komunii nie trzeba decydować się na więcej dań gorących niż jedno, ponieważ nie jest to impreza całonocna tak jak wesele.  Rozsądek w tym przypadku jest najważniejszy.

Zaproszenia i dekoracje na Komunię Świętą

Tak jak pisaliśmy, dekoracje w większym lokalu mogą być zapewnione, ale nie muszą. Co wtedy wybrać? Postawmy na delikatność i subtelność. Oczywiście najlepszym kolorem będzie biel i inne jasne kolory, takie jak: zieleń, niebieski, pudrowy róż itp. Jako że komunie wypadają często na przełomie maja i czerwca, fajnie mogą wyglądać kwiaty na stołach. Nawet zerwane samodzielnie dodadzą uroku. Krzesła w tym wypadku nie muszą być obłożone białym materiałem, lepiej ozdobić je białą kokardą. Stół jako najistotniejszy element wystroju również dobrze będzie wyglądał w bieli. Zastawa powinna być jednolita, a na talerzach dobrze jest dodać winietki z imieniem i nazwiskiem zaproszonego gościa. W przypadku przyjęcia w domu, rodzice czasami decydują się na zaadaptowanie oddzielnego pokoju dla dzieci. Najprostszym sposobem udekorowania go będą balony. Dlaczego? Po pierwsze, dzieci uwielbiają balony i mogą się bawić nimi godzinami, po drugie łatwo zrobić z nich ciekawe kompozycje – możliwości są nieograniczone. W lokalu balony też będą fajnie wyglądać.

Zaproszenia warto wręczyć gościom na około 2 miesiące przed uroczystością. Same zaproszenia łatwo jest kupić, ponieważ dostaniemy je w każdym sklepie papierniczym. Możemy również zamówić je online lub nawet zrobić samemu. Ceny zaproszeń zaczynają się od 1zł, a kończą na 12 zł za zaproszenie.

Podsumowując, Pierwsza Komunia Święta będzie i tak na pewno sporym wydatkiem. Czy da się bardzo zaoszczędzić na jej organizacji? Niespecjalnie, ponieważ wszystko uzależnione jest od liczby gości, od niej zamawiamy lokal, menu itp. Pamiętajmy jednak, że to jedyne takie wydarzenie w życiu dziecka.

Polski Fundusz Rozwoju