Blog

Najciekawsze tradycje weselne w Polsce.

Uroczystość ślubu i wesela w Polsce wciąż jest mocno związana z tradycją. Chociaż współczesne przyjęcia weselna różnią się od tych, które organizowane były przed laty, to jednak wiele zwyczajów przetrwało do dziś.

Najpopularniejsze zwyczaje ślubne w naszym kraju

  • Zmówiny. Jeszcze przed uroczystością weselną odbywają się tzw. zmówiny. Jest to tradycja, która ciągle kultywowana jest w wielu domach. Zmówinami określamy spotkanie rodziców pary młodej przed weselem. Najczęściej odbywa się po zaręczynach. Dawniej celem takiego spotkania było ustalenie przebiegu organizacji wesela, współcześnie jednak najczęściej jest to okazja do zapoznania się obu rodzin.
  • Błogosławieństwo. W dniu ślubu odbywa się błogosławieństwo. To tradycja, która wywodzi się z najstarszych zwyczajów kultywowanych w naszym kraju od wieków. Rodzice udzielają Pannie Młodej i Panu Młodemu błogosławieństwa na ich nową drogę życia.
  • Orszak ślubny. Tradycja orszaku w niektórych regionach powoli zanika, w innych znacząco zmieniła swój charakter. Kiedyś do ślubu zmierzano piechotą, obecnie orszak odbywa się samochodami.
  • Brama weselna. To bardzo ciekawy zwyczaj, który również powoli odchodzi w niepamięć. A szkoda, ponieważ brama weselna to jedna z najbardziej barwnych tradycji polskich. W drodze do kościoła albo z kościoła orszak ślubny napotykał bramę weselną, utworzoną przez lokalną społeczność. Aby brama została otwarta, a kolejni członkowie orszaku mogli przejechać, trzeba było się wykupić, najczęściej alkoholem weselnym.
  • Rzucanie ryżem lub drobnymi monetami. Jest to zwyczaj kultywowany nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Po przekroczeniu nowożeńców spada na nich „deszcz” ryżu lub monet, który ma im przynieść szczęście i dostatek na nowej drodze życia. Jeśli rzucane są monety, zadaniem Pary Młodej jest zebranie ich wszystkich.
  • Powitanie chlebem i sola. „Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli w życiu nigdy nie zabrakło” – taką formułą zwyczajowo należy powitań Parę Młodą, która przychodzi do domu weselnego.
  • Pierwszy taniec. To zwyczaj kultywowany po dziś dzień praktycznie na każdym weselu. Pierwszy taniec należy oczywiście do Państwa Młodych i oznacza początek przyjęcia. Po nim na parkiet mogą wejść goście weselni.
  • Krojenie tortu weselnego. Dawniej Para Młoda kroiła tradycyjny kołacz, obecnie jest to elegancki tort. Zgodnie z tradycją pierwszy kawałek Państwo Młodzi muszą odciąć wspólnie.
  • Oczepiny. Tradycja oczepin jest znana we wszystkich krajach słowiańskich, chociaż obecnie wygląda inaczej niż przed wiekami. Współcześnie oczepiny oznaczają różne gry i zabawy weselne, w których biorą udział nowożeńcy i goście. Najczęściej podczas oczepin odbywa się tradycyjne rzucanie welonem lub bukietem i muszką.

Polski Fundusz Rozwoju