recepcjonistka

Zasadnicze różnice między hotelem a pensjonatem

Tak naprawdę określenia pensjonatu i hotelu nie powinny być stosowane wymiennie, gdyż w praktyce są to dwa, zupełnie inne obiekty. Co dokładnie je rozróżnia i kiedy wybrać każdy z nich? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jakie wymagania musi spełnić każdy hotel?

Aby dany obiekt móc nazwać hotelem, musi znajdować się w nim przynajmniej 10 pokojów. Standardem są też dodatkowe usługi, takie jak np. serwis oraz restauracja. Pokoje noclegowe w hotelu mają też zapewniać gościom dodatkowe udogodnienia, które obecnie są właściwie standardem. Chodzi tu m.in. o telewizję, telefon, przybory toaletowe, a także bezpłatne WIFI, które obecnie jest podstawą, jeśli chodzi o usługi hotelowe.

Takie obiekty podlegają też ocenie i przyznawane są im gwiazdki. Formalnie maksymalna ich liczba to 5, choć możliwe są dodatkowe kwalifikacje, np. superior, czy palace, które istnieją w niektórych państwach.

Czym charakteryzuje się obiekt zwany pensjonatem?

Pensjonat to natomiast obiekt, w którym musi znajdować się co najmniej 7 pokojów, z zasady są to więc zdecydowanie mniejsze budynki, aniżeli hotele. Stąd też są bardziej kameralne i idealnie nadają się na wyjazdy w mniej uczęszczane turystycznie miejsca. Oczywiście nie oznacza to, że nie można znaleźć ich w miastach oraz kurortach.

Co zaskakujące dla wielu osób, pensjonatom również przyznawane są gwiazdki, dokładnie tak, jak hotelom. W tym przypadku istnieje jednak szereg wymogów do spełnienia, które można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z roku 2004.

Kiedy wybrać hotel, a kiedy pensjonat?

Generalnie wiele zależy od preferencji, a także od tego, na jakich dokładnie udogodnieniach zależy gościom. Hotel to jednak obiekt, który zazwyczaj daje zdecydowanie więcej możliwości oraz dopasowania do swoich potrzeb.

Jak doskonale widać, istnieje kilka podstawowych różnic pomiędzy hotelem, a pensjonatem. Hotelem jest również nasz obiekt, w którym proponujemy eleganckie pokoje jedno, dwu, trzy i czteroosobowe. Serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.