Wi-Fi

Wi-Fi w hotelu – luksus czy już standard?

Korzystanie z internetu jest obecnie tak powszechne, że śmiało możemy powiedzieć, że weszło nam w krew. Nic dziwnego, gdyż zwyczajnie jest to wygodna forma załatwienia wielu spraw, czy sprawdzenia informacji. W związku z tym również w czasie wyjazdu poszukujemy miejsc, gdzie możemy połączyć się z siecią, a hotele coraz częściej wychodzą w tej kwestii naprzeciw swoim klientom oferując bezpłatne łącze. Czy to już norma?

Czy jeśli chodzi o internet w hotelach możemy mówić o normie?

Jeśli odwiedzamy hotel lub zajazd, będąc w podróży to często duże znaczenie ma dla nas dostęp do wi-fi, szczególnie jeśli jest to wyjazd służbowy. Wówczas zwykle musimy być w stałym kontakcie, a nawet pracować zdalnie z pokoju. Szacunkowe dane wskazują, że obecnie nawet 2/3 europejskich hoteli oferuje swoim gościom dostęp do bezpłatnej sieci wi-fi. W Polsce taka usługa występuje nawet w 80% placówek. Można więc śmiało powiedzieć, że właśnie w naszym kraju bardzo szybko stało się to standardem. Wynika to również z oczekiwań klientów.

Co ciekawe prowadzone w Europie badania wykazały, że im bardziej na północ będziemy się przesuwać, tym mniej hoteli będzie oferowało dostęp do internetu, a w coraz większej ilości z nich będzie on dodatkowo płatny. Przykładowo w Portugalii taka usługa pojawia się jedynie w około 50% hoteli. Zdaje się więc, że kwestie rozpatrywania dostępu do wi-fi jako luksusu lub standardu powinniśmy uzależnić od konkretnego kraju lub regionu. Gdyż wygląda to bardzo różnie.

Dlaczego dla klientów dostęp do wi-fi jest tak ważny?

Internet jest dziś wszechobecny. Jeśli wyjeżdżamy biznesowo, to może nam być on niezbędny do pracy. Gdy natomiast jest to podróż dla przyjemności, urlop, to lubimy na bieżąco chwalić się pięknymi miejscami w mediach społecznościowych, czy wysyłać zdjęcia bliskim. Możemy więc pozostać w kontakcie i np. rozmawiać z rodziną w czasie dłuższego wyjazdu. Dodatkowo wiele komunikatorów umożliwia wideorozmowy, co przy delegacjach, na których pozostajemy przez kilka tygodni lub miesięcy bywa bardzo cenne.