Blog
Sztum i okolice. Co warto zobaczyć?
Sztum leży na szlaku turystycznym Gdańsk-Malbork-Toruń oraz przy międzynarodowej trasie rowerowej R-1, prowadzącej z Calais we Francji do Saint Petersburga w Rosji, w malowniczej, północno-zachodniej części Pojezierza Iławskiego. Warto odwiedzić tę atrakcyjną okolicę będąc w pobliżu w służbowej czy prywatnej podróży. Jest to również doskonałe miejsce na letni wypoczynek, majówkę czy weekendowy wypad. Niezależnie od pory roku odwiedzania tej okolicy, znajdziemy tu wiele atrakcji.
Nad jeziorem Sztumskim znajduje się strzeżone kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego, a wokół niego biegnie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa. W pobliżu znajduje się także Jaszczurowe Wzgórze z punktem widokowym. Uroku krajobrazu dopełniają lasy sosnowe z domieszką buku, grabu i jesionu. Znajdują się tu trzy parki krajobrazowe: Parów Węgry, Las Mątawski oraz Biała Góra, w której znajduje się urocza śluza.
Zabytki w Sztumie
Odwiedzając okolice Sztumu, możemy wypocząć na łonie natury, ale koniecznie powinniśmy także udać się na zwiedzanie licznych zabytków. Ponieważ jest ich tu naprawdę wiele, najlepiej zostać tu przynajmniej kilka dni. Musimy zadbać o wygodny nocleg, szczególnie jeśli podróżujemy z małymi dziećmi.
Całe Stare Miasto z pozostałościami po murach obronnych, kościołami oraz zespołem zamkowym są pod ochroną konserwatora. Najsłynniejszym zabytkiem Sztumu jest XIV-wieczny zamek krzyżacki, częściowo odbudowany w XIX wieku.
Słynnym zabytkiem w Sztumie jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny zbudowany w stylu neogotyckim z elementami barokowymi. Kolejny ważny punkt do odwiedzin to kościół poewangelicki z 1818 roku znajdujący się w centralnej części rynku, który zbudowano w miejscu dawnego ratusza. Będąc w okolicach Sztumu, powinniśmy udać się do Wieży Ciśnień z 1911 roku i położonego w pobliżu cmentarza z początków XVIII wieku.
Ciekawym zabytkiem jest również głaz upamiętniający podpisanie rozejmu polsko-szwedzkiego w Sztumskiej Wsi w 1635 roku.
Uwagę przykuwają także zabytkowe dworki ziemiańskie w Zajezierzu, Cygusach, Czerninie, Ramzach Małych, do których możemy udać się na krótką wycieczkę.
Nieco dalej w Waplewie Wielkim możemy obejrzeć zespół pałacowo-parkowy, w którym funkcjonuje Muzeum Tradycji Szlacheckiej, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.